IX edycja Konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra rozstrzygnięta!

23 czerwca 2015 roku w warszawskim Hotelu Bristol odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra. Statuetki dla laureatów oraz wyróżnienia zostały przyznane w czterech kategoriach: „Choroby serca – rosnące zagrożenie”, „Depresja – przełamać tabu”, „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie” oraz „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby”.

Laureatką I nagrody w konkursie Kryształowe Pióra w kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” została  Redaktor Barbara Kozłowska z Polskiego Radia Rzeszów za audycję pt. Komiks kardiologiczny.

Wyróżnienie otrzymali:

 • Redaktor Margit Kossobudzka z Gazety Wyborczej za artykuł pt. Nadciśnienie: Dlaczego krew skacze
 • Redaktor Barbara Kozber z TVP – oddział w Bydgoszczy za materiał telewizyjny pt. Serce kobiety
 • Redaktor Julia Krupińska z portalu www.kardiolog.pl za artykuł pt. Lekarz – zawód wysokiego ryzyka
 • Redaktor Katarzyna Pinkosz z tygodnika Do Rzeczy za artykuł pt. Gimnazjalista z nadciśnieniem.

W kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” w skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki (Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie), Redaktor Dorota Mirska-Królikowska (VITA) – ubiegłoroczna finalistka konkursu oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

W tym roku w kategorii “Depresja – przełamać tabu” najwyższe uznanie jury oraz I miejsce zdobyły Redaktor Renata Kim i Ewelina Lis z tygodnika Newsweek za wspólny artykuł pt. Najbardziej wstydliwa choroba.

Wyróżnienie otrzymali:

 • Redaktor Elżbieta Cichocka z Gazety Wyborczej za artykuł pt. Gdy życie jest nie do zniesienia
 • Redaktor Margit Kossobudzka z Gazety Wyborczej za artykuł pt. Młodzi, zdolni i z depresją
 • Redaktor Wioletta Długosz-Leończuk z TVP-Warszawa za materiał telewizyjny nt. Depresji
 • Redaktor Grzegorz Lewicki z tygodnika Wprost za artykuł pt. Świat bez barw
 • Redaktor Patrycja Michońska z Radia Plus za audycję pt. Depresja oswojona.

W kategorii „Depresja – przełamać tabu” w gronie jury zasiedli: Prof. dr hab. med. Janusz Heitzman (Kierownik Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie), Redaktor Katarzyna Świerczyńska (Wprost) – finalistka ubiegłej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

Najwyższe uznanie jury oraz I miejsce w kategorii “Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie”  zdobyły Redaktor Patrycja Michońska z Radia Plus za audycję pt. Zadbaj o kwiat kobiecości oraz Redaktor Grażyna Morek z Twojego Stylu za artykuł pt. Jak matka z córką.

Wyróżnienie otrzymali:

 • Redaktor Katarzyna Bosacka z TVN Style za materiał telewizyjny pt. Jedzenie na zdrowie i tabletki na ból gardła
 • Redaktor Agnieszka Fedorczyk z Żyjmy Dłużej za artykuł pt. Marchewka przeciw rakowi
 • Redaktor Margit Kossobudzka  z Gazety Wyborczej za artykuł pt. Co jeść żeby nie mieć raka
 • Redaktor Wojciech Moskal z Gazety Wyborczej za artykuł pt. Czy rak jest zapisany w genach?
 • Redaktor Aleksandra Pawlicka z Newsweeka za artykuł Oswajanie obcego
 • Redaktor Dorota Romanowska z Newsweeka za artykuł Przechytrzyć nowotwór.

W kategorii „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie” w gronie jury zasiedli: Prof. dr hab. med. Jacek Jassem (Kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego), Redaktor Zbigniew Wojtasiński –  laureat nagrody specjalnej w ubiegłej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

W kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” najwyższe uznanie jury oraz I nagrodę otrzymała Redaktor Grażyna Bochenek z Polskiego Radia Rzeszów za audycję pt. Bardzo lubię środy

Jury wyróżniło także prace:

 • Redaktor Patrycji Michońskiej z Radia Plus za audycję pt. Nie odpuszczaj cukrzycy
 • Redaktor Bernadety Szczypty z Polskiego Radia Rzeszów za audycję pt. Szczypta zdrowia, szczypta piękna.

W jury oceniającym prace w kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” znaleźli się Prof. dr hab. med. Leszek Czupryniak (Kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii w Warszawie), Redaktor Ewa Podolska (ubiegłoroczna laureatka konkursu) oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Zgłoszone prace były oceniane przez niezależne jury, pod kątem oryginalności i pomysłowości, wartości zawartych informacji, zgodności z tematem i ich znaczenia dla szerokiej grupy odbiorców oraz wpływu na zmianę postawy wobec schorzeń wymienionych w poszczególnych kategoriach.

Ideą konkursu jest promowanie i wyróżnienie aktywności dziennikarzy, którzy zwiększają społeczną świadomość na temat zagrożeń związanych z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak choroby układu krążenia, depresja, nowotwór oraz cukrzyca, a także którzy dzięki swojej pracy przyczyniają się do zdrowotnej edukacji Polaków, propagowania aktywnego stylu życia, a także lepszego zrozumienia korzyści płynących m.in. z profilaktyki i wykonywania regularnych badań kontrolnych.

Uroczystość była okazją do spotkania wybitnych polskich ekspertów w dziedzinie kardiologii, psychiatrii, chorób nowotworowych i cukrzycy oraz przedstawicieli środowiska dziennikarskiego.

Eksperci którzy oceniali zgłoszone prace zgodnie podkreślali, że dziennikarstwo jest zawodem społecznego zaufania, dlatego praca dziennikarza jest tak niezwykle ważna i odpowiedzialna. To dzięki nim możliwe jest dotarcie do szerszej grupy odbiorców i edukacja Polaków m.in. w zakresie roli jaką odgrywa profilaktyka. Dlatego tak istotne jest by stale o zdrowiu mówić i pisać, mimo iż czasem wydaje się, że temat jest już wyczerpany.

Konkurs „Kryształowe Pióra” jest organizowany przez firmę Servier Polska przy współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym, Polskim Towarzystwem Nadciśnienia Tętniczego, Polskim Towarzystwem Onkologii Klinicznej, Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym, Polskim Towarzystwem Diabetologicznym oraz Dziennikarskim Klubem Promocji Zdrowia. Patronat medialny przyznali miesięcznik Rynek Zdrowia oraz portale www.rynekzdrowia.plwww.rynekseniora.plwww.jutrostarsi.pl.

0 replies on “IX edycja Konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra rozstrzygnięta!”