STATUETKI KRYSZTAŁOWYCH PIÓR PRZYZNANE. ZNAMY LAUREATÓW 17. EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA DZIENNIKARZY

Laureaci i Eksperci - Kryształowe Pióra 2023

Tegoroczna edycja konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra została rozstrzygnięta. Pierwszą nagrodę oraz statuetkę otrzymało sześcioro dziennikarzy, jury przyznało także 17 wyróżnień.  W tym roku do Konkursu zgłoszono aż 334 materiały w czterech kategoriach, wśród nich znalazły się artykuły prasowe i internetowe, audycje radiowe, a także materiały telewizyjne i podcasty.

Celem konkursu jest nagrodzenie dziennikarzy, którzy swoją pracą przyczynili się do budowania społecznej świadomości na temat zagrożeń związanych z coraz częstszymi chorobami jakimi są choroby cywilizacyjne, m.in. choroby układu krążenia, depresja, nowotwór oraz cukrzyca, a także promowanie postaw prozdrowotnych i ograniczania, a nawet eliminacji, czynników ryzyka.

Anna Wilczyńska-Ciupa

W kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” najwyższe uznanie jury oraz I miejsce zdobyły Anna Wilczyńska-Ciupa z telewizji TVN24 za materiał pt. „Jak rozpoznać zawał serca. Kampania <Nie zawal>” oraz Natalia Miller z tytułu prasy dziennej Rzeczpospolita za artykuł pt. „Problem wielkiej wagi”.

Wyróżnienie otrzymali:

 • Sławomir Zagórski z redakcji OKO.press za artykuł „Do serca przytul psa. Dlaczego setki tysięcy Polaków umierają na własne życzenie i jak to zmienić?”
 • Katarzyna Pinkosz z portalu wprost.pl za artykuł „Nastolatek z nadciśnieniem ma 6 lat więcej. Prof. Litwin: Serce się przebudowuje”
 • Anna Jarosz z redakcji Służba Zdrowia za artykuł „Udar mózgu u dzieci i młodzieży”
 • Małgorzata Wiśniewska z telewizji STUDIOMED TV za audycję „Dwa Serca”.

W kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” w skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. n. med. Tomasz Grodzicki – Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, redaktorzy: Artur Wolski z Programu 1 Polskiego Radia i Dorota Romanowska z redakcji Newsweek – laureaci ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

Magda Roszkowska

Laureatką I nagrody w kategorii „Depresja – przełamać tabu” została Magda Roszkowska uhonorowana za artykuł „W poniedziałek o 8.20 rano dostałam SMS: “Błagam, zabierz mnie stąd” portalu weekend.gazeta.pl.

Wyróżnienie otrzymali:

 • Beata Igielska z serwisu Zdrowie PAP za artykuł „Czy łatwo rozpoznać, że dziecko chce się zabić?”
 • Natalia Miller z redakcji gazety Rzeczpospolita za artykuł „Epidemia samotności”
 • Monika Szubrycht z redakcji portalu hellozdrowie.pl za artykuł „Depresja to gniew skierowany do środka. Agresja wobec innych może być jednym z objawów”
 • Jolanta Fischer z Polskiego Radia PiK za audycję „Bywaj zdrów”
 • Anna Grabowska z redakcji gazety Rzeczpospolita za artykuł „Silni na pozór”.
Natalia Miller

W kategorii „Depresja – przełamać tabu” w skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. n. med. Janusz Heitzman – Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. psychiatrii sądowej, redaktor Ewelina Lis z redakcji AnnZdrowie – laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

Dominika Stanisławska

W kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” najwyższe uznanie jury oraz I nagrodę otrzymała Dominika Stanisławska z Poradnika Zdrowie za materiał „Artur ma cukrzycę: <Sam prosiłem lekarzy, żeby amputowali mi nogę>” oraz Ela Kowalska z portalu hellozdrowie.pl za artykuł „Agnieszka Matan: <Powiedzmy to głośno: zdarza się, że człowiek z cukrzycą się upije czy zje pizzę>”.

Ela Kowalska

Jury wyróżniło także:

 • Monikę Wysocką z Serwisu Zdrowie PAP za materiał „Sport i cukrzyca? To się nie wyklucza”
 • Krzysztofa Jakubiaka z redakcji mZdrowie.pl za podcast „O cukrzycy bez słodzenia”
 • Luizę Jakubiak z redakcji rynekzdrowia.pl za artykuł „Cukrzyca od kuchni. Jak mądrze walczyć
  z nieuleczalną chorobą?”.

W kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” w skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak – Kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych w Warszawie, redaktor Joanna Derda z redakcji magazynu Zwierciadło – laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

Monika Kamińska

Laureatką I nagrody w kategorii „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie została Monika Kamińska z telewizji TVP3 Bydgoszcz za audycję „Wspólna Sprawa – O sobie… nie zapominaj”.

Wyróżnienie otrzymali:

 • Eliza Dolecka z redakcji gazeta.pl za artykuł „Od lat mam nowotwór i ciągle żyję. Dlaczego? To może się wam nie spodobać”
 • Katarzyna Chmielewska-Wojciechowskaz redakcji gazeta.pl za artykuł
  „Z chorobą nie trzeba walczyć. Lepiej zapytaj lekarza, co możesz dla siebie zrobić”
 • Renata Reda z radia Polskie Radio Białystok za audycję „Nowotwory ginekologiczne – profilaktyka”
 • Dagmara Pakuła z redakcji onet.pl za artykuł „Przeżyli raka jądra. <Inni faceci dopytują, jak jest potem w łóżku>”
 • Adrianna Otręba z telewizji TVN24 za audycję „Profilaktyka raka piersi”.

W kategorii „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie” w skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski – konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, redaktor Anna Kaczmarek z redakcji NaTemat.pl, Patrycja Pupiec z redakcji Poradnik Zdrowie – laureatki ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

“Sięgająca 17 lat historia konkursu dowodzi, że artykuły prasowe, audycje radiowe, internetowe i telewizyjne są tworzone nie tylko ze względu na chęć zdobycia nagrody. Stanowią one element rosnącego zainteresowania tematyką chorób sercowo-naczyniowych. Konkurs przyciąga nie tylko uznaną grupę mediów, ale także młodych pasjonatów, którzy piszą, mówią lub nagrywają filmy na temat zagrożeń, z jakimi codziennie się spotykamy. W tym roku otrzymaliśmy wiele naprawdę wyjątkowych prac. Staliśmy przed trudnym zadaniem ich oceny. Pod uwagę braliśmy nie tylko wartości merytoryczne, ale także oryginalność przekazu i jego skuteczność. Zwycięskie prace w wyróżniający się sposób upowszechniają wiedzę o zdrowiu.” – podkreśla profesor Tomasz Grodzicki, juror konkursu Kryształowe Pióra.

„Każda minuta dnia ma ogromny wpływ na stan pacjenta diabetologicznego, a my, lekarze i pielęgniarki, nie zawsze dysponujemy wystarczającą ilością czasu, by pacjenta odpowiednio edukować. Dziennikarze medyczni, którzy regularnie tworzą dla różnych mediów – audiowizualnych, internetowych i tradycyjnych, prasowych – mają możliwość dotarcia do pacjentów z najważniejszymi praktycznymi informacjami. W tym aspekcie rola dziennikarzy jest ogromna i bardzo przez nas doceniana. W konkursie ‘Kryształowe Pióra’ jesteśmy zaszczyceni obecnością wielu naprawdę znakomitych autorów, którzy swoją rzetelną pracą pomagają nam w budowaniu „patient empowerment”.” – tłumaczy profesor Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, juror konkursu Kryształowe Pióra.

“17 lat temu zaczynaliśmy bardzo… nieśmiało. Mieliśmy w konkursie tylko jedną kategorię (kategorię kardiologiczną) i jednego jurora: Pana Profesora Tomasza Grodzickiego. Zgłoszonych wtedy zostało zaledwie kilkanaście prac. W tym roku do walki o zwycięstwo stanęło ponad 330 materiałów w czterech kategoriach. Jestem dumna z tego, że z roku na rok konkurs Kryształowe Pióra zdobywa coraz większe uznanie i dzięki konsekwencji także – zaufanie dziennikarzy.– mówi Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

„Konkurs Kryształowe Pióra jest unikalną inicjatywą również ze względu na różnorodny skład jury, który każdego roku ocenia zgłoszone prace. Od początku istnienia konkursu stawialiśmy na jakość merytoryczną i praktyczną wartość, którą pacjent czerpie z doniesień medialnych. Jesteśmy dumni, że jurorami w tym konkursie są m.in. znakomici eksperci – autorytety w swoich dziedzinach, a także dziennikarze, którzy na co dzień piszą o zdrowiu i doceniają kunszt pracy kolegów po fachu.”– podsumowuje Natalia Stasiakowska-Jabłońska, z firmy Servier, organizatora konkursu. 

Konkurs „Kryształowe Pióra” jest organizowany przez firmę Servier Polska przy współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym, Polskim Towarzystwem Nadciśnienia Tętniczego, Polskim Towarzystwem Onkologicznym, Polskim Towarzystwem Onkologii Klinicznej, Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym, Polskim Towarzystwem Diabetologicznym oraz Dziennikarskim Klubem Promocji Zdrowia.

0 replies on “STATUETKI KRYSZTAŁOWYCH PIÓR PRZYZNANE. ZNAMY LAUREATÓW 17. EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA DZIENNIKARZY”