10 jubileuszowa edycja Konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra rozstrzygnięta!

W tym roku 9 dziennikarzy otrzymało I nagrodę i statuetkę, a 18 dziennikarzom przyznano wyróżnienie w konkursie Kryształowe Pióra.

20 czerwca 2016 roku w warszawskim Hotelu Bristol odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra.  

W tym roku laureatami I nagrody w kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” zostali Redaktor Anna Gmiterek-Zabłocka z Radia TOK FM za audycję pt.: Serce a udar mózgu, Redaktor Margit Kossobudzka z Gazety Wyborczej za artykuł pt.: Jak nie mieć drugiego zawału serca oraz Redaktor Artur Wolski z Programu 1 Polskiego Radia za audycję pt.: Choroby serca a rosnące zagrożenia życia.

Wyróżnienie otrzymali:

 • Redaktor Ewelina Lis z Newsweeka za artykuł pt.: Uszkodzone dusze
 • Redaktor Dorota Mirska-Królikowska z magazynu VITA za artykuł pt.: Zdrowie serca jest w Twoich rękach
 • Redaktor Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z Gazety Wyborczej za artykuł pt.: Na serce trzeba umieć patrzeć
 • Redaktor Beata Prasałek z Poradnika Domowego za artykuł pt.: Zadbaj o swoje serce.

W kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” w skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki (Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie), Redaktor Barbara Kozłowska z Polskiego Radia Rzeszów – laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

W tym roku w kategorii “Depresja – przełamać tabu” najwyższe uznanie jury oraz I miejsce zdobyła Redaktor Anna Jarosz z magazynu Zdrowie za artykuł pt.: Zalewa nas fala depresji.

Wyróżnienie otrzymali:

 • Redaktor Anna Gmiterek-Zabłocka z Radia TOK FM – oddział w Lublinie za audycję pt.: Z depresją na Ty
 • Redaktor Marta Koton-Czarnecka z magazynu Dłonie i Słowo za artykuł pt.: Depresja to coś więcej niż ból duszy
 • Redaktor Anna Morawska z redakcji programu Panorama Telewizji Polskiej za materiał telewizyjny pt.: Depresja u dzieci
 • Redaktor Artur Wolski z Programu 1 Polskiego Radia za audycję pt.: Depresję można pokonać.

W kategorii „Depresja – przełamać tabu” w gronie jury zasiedli: Prof. dr hab. med. Janusz Heitzman (Kierownik Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie), Redaktor Renata Kim i Redaktor Ewelina Lis z tygodnika Newsweek – laureatki zeszłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

„Przede wszystkim dziennikarstwo ma pomagać rodzinom, by mogły one identyfikować osoby chorujące na depresję, by przekaz, jaki jest kierowany do szerokiego odbiorcy mediów był przekazem zrozumiałym. W związku z tym jako jurorzy zwracamy też uwagę na to, by nie była to tylko wiedza encyklopedyczna, ale żeby była to wiedza przystępna, sięgająca do problemów dnia codziennego oraz do przykładów (…) dziennikarz jest niezwykle ważnym elementem w tworzeniu całego systemu radzenia sobie z depresją, dziennikarz swoją pracą daje nadzieję, że depresja nie będzie tak dokuczliwym problemem dla indywidualnego człowieka” – powiedział Prof. dr hab. Janusz Heitzman.

Najwyższe uznanie jury oraz I miejsce w kategorii “Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie”  zdobyli Redaktor Aleksandra Suwała z portalu interia.pl za artykuł pt.: Sztuka kochania dla zaawansowanych oraz Redaktor Włodzimierz Szczepański z portalu medonet.pl za artykuł pt.: Walczyłem z guzem mózgu, bo chciałem dożyć narodzin syna. Dziś chcę pomagać chorym na glejaka.

Wyróżnienie otrzymali:

 • Redaktor Ewa Nieckuła z magazynu Focus za artykuł pt.: Jak nie umrzeć na raka
 • Redaktor Barbara Kozber z bydgoskiego oddziału TVP za cykl materiałów na temat raka piersi
 • Redaktor Dorota Romanowska z Newsweeka za artykuł pt.: Sposób na czerniaka
 • Redaktor Bożena Stasiak z Tele Tygodnia za artykuły pt.: Rak piersi oraz Encyklopedia zdrowia – czerniak
 • Redaktor Małgorzata Święchowicz i Redaktor Ewelina Lis z Newsweeka za wspólny artykuł pt.: Zdążyć przed rakiem
 • Redaktor Marcin Zaborski z Programu 3 Polskiego Radia za audycję pt.: ks. Jan Kaczkowski.

W kategorii „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie” w gronie jury zasiedli: Prof. dr hab. med. Cezary Szczylik (Kierownik Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie), Redaktor Patrycja Michońska z Radia Plus i Redaktor Grażyna Morek z Twojego Stylu – laureatki ubiegłorocznej wersji konkursu oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

W kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” najwyższe uznanie jury oraz I nagrodę otrzymali Wojciech Moskal z Gazety Wyborczej za artykuł pt.:  Cukrzyca. Po cichu niszczy całe ciało, Redaktor Katarzyna Koper z magazynu PANI za artykuł pt.: Cukier w górę, cukier w dół oraz Redaktor Ewelina Potocka z portalu medonet.pl za artykuł pt.: Jak okiełznałem cukrzycę typu drugiego, w której imieniu statuetkę odebrała redaktor naczelna portalu Agnieszka Sztyler-Turovsky.

Jury wyróżniło także:

 • Redaktor Agnieszkę Fedorczyk z tygodnika Wprost za artykuły pt.: Cukier nie krzepi oraz  Szczupłe jest zdrowe
 • Redaktor Annę Jarosz ze Zdrowia za artykuł pt.: Cukrzyca – epidemia, której nie widać
 • Redaktora Artura Wolskiego z Programu 1 Polskiego Radia za audycję v pt.: Gorzki smak cukru. Medyczne konsekwencje cukrzycy.

W jury oceniającym prace w kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” znaleźli się Prof. dr hab. med. Leszek Czupryniak (Kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii w Warszawie), Redaktor Grażyna Bochenek z Polskiego Radia Rzeszów – ubiegłoroczna laureatka konkursu oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Ogólnopolski konkurs dla dziennikarzy Kryształowe Pióra jest organizowany już od 10 lat. Ten jubileusz to okazja do podkreślenia znaczenia współpracy środowiska medycznego i dziennikarskiego, której celem jest edukacja Polaków zwiększająca świadomość na temat znaczenia profilaktyki chorób cywilizacyjnych.

„Współpraca środowiska medycznego z mediami jest kluczowa. (…) Media mogą pokazać możliwości współczesnej medycyny, mogą pokazać poszczególne choroby, mogą pokazać tragedie pacjentów, ale mogą pokazać też szczęście tych, których udało się wyleczyć”.– powiedział Prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki – juror konkursu – podsumowując jubileuszową edycję konkursu.

Już ponad 140 dziennikarzy zostało nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie Kryształowe Pióra, a za najlepsze zgłoszone prace jury przyznało aż 45 statuetek.

Zainteresowanie mediów tematyką medyczną, a także poziom merytoryczny nadsyłanych prac stanowią ogromną motywację dla jurorów oraz organizatora konkursu, którzy z wielkim entuzjazmem, przyznają kolejne Kryształowe Pióra. To następny ważny krok w stronę medycznej edukacji społeczeństwa.

„Firma Servier Polska od wielu lat aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz profilaktyki i edukacji zdrowotnej. Oprócz kampanii społecznych skierowanych bezpośrednio do pacjentów i ich rodzin, staramy się wspierać także edukację realizowaną przez media, które w dzisiejszych czasach są kluczowym źródłem informacji i wiedzy na temat profilaktyki wielu schorzeń.” – podkreśla Katarzyna Urbańska, Dyrektor ds. Komunikacji i Spraw Zewnętrznych w firmie Servier Polska.

Ideą konkursu wyróżnienie dziennikarzy, których praca przyczynia się do budowania społecznej świadomości na temat zagrożeń związanych z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak choroby układu krążenia, depresja, nowotwór oraz cukrzyca, a także promowania postaw prozdrowotnych i ograniczania, a nawet eliminacji czynników ryzyka. Konkurs „Kryształowe Pióra” jest organizowany przez firmę Servier Polska przy współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym, Polskim Towarzystwem Nadciśnienia Tętniczego, Polskim Towarzystwem Onkologii Klinicznej, Polskim Towarzystwem Hematologów i Transfuzjologów, Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym, Polskim Towarzystwem Diabetologicznym oraz Dziennikarskim Klubem Promocji Zdrowia. Patronat medialny przyznali miesięcznik Rynek Zdrowia oraz portale www.rynekzdrowia.plwww.rynekseniora.plwww.jutrostarsi.pl.

0 replies on “10 jubileuszowa edycja Konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra rozstrzygnięta!”