VIII edycja Konkursu Kryształowe Pióra rozstrzygnięta!

10 czerwca 2014 roku w warszawskim Hotelu Bristol odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra. Statuetki dla laureatów oraz wyróżnienia zostały przyznane w trzech kategoriach: „Choroby serca- rosnące zagrożenie”, „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby”  oraz „Depresja – przełamać tabu”.

Laureatką I nagrody w konkursie Kryształowe Pióra w kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” została Pani Redaktor Dorota Mirska-Królikowska  (VITA) za artykuł pt. „Nadciśnienie – można pokonać, ale pacjent musi tego chcieć”.

Wyróżnienie otrzymali:  Jolanta Gromadzka Anzelewicz na artykuł opublikowany na łamach Polski Dziennika Bałtyckiego,  Mariola Marklowska-Dzierżak, za cykl artykułów nt. chorób serca opublikowanych w Przeglądzie, Ewa Podolska, za audycję w radiu TOK FM oraz Anna Sojka i Maria Zawała za audycję w Radiu Katowice
W kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” najwyższe uznanie jury oraz I nagrodę otrzymała Redaktor Ewa Podolska  za cykl audycji na temat cukrzycy.

Jury wyróżniło także prace Katarzyny Bosackiej za materiał telewizyjny w TVN Style- Wiem, co jem, Michała Dobrołowicza za audycję w Radiu Kolor, Margitt Kossobudzkiej za artykuł opublikowany w Gazecie Wyborczej oraz Katarzyny Pinkosz za artykuł opublikowany na łamach tygodnika Do Rzeczy. W tym roku w kategorii “Depresja – przełamać tabu” I miejsce zdobyła Redaktor Katarzyna Świerczyńska (Wprost) za artykuł Między rakiem a depresją.

Wyróżnienie otrzymali Dariusz Bugalski za audycję w Programie 3 Polskiego Radia, Zbigniew Wojtasiński za artykuł w magazynie Żyjmy Dłużej, Wojciech Królikowski za materiał telewizyjny w TVP- Katowice oraz Mariola Marklowska-Dzierżak za artykuł opublikowany w magazynie Żyjmy Dłużej.

 
Po raz pierwszy w tym roku w Konkursie Kryształowe Pióra została przyznana Nagroda Specjalna. Laureatem tego wyjątkowego wyróżnienia został Pan Redaktor Zbigniew Wojtasiński za książkę pt. „Życie z rakiem. Jadowite węże w koszyku”, której jest autorem.
Nagrodę Specjalną wręczył prof. Jacek Jassem – Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Jadwiga Kamińska z Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia.

Wyróżnienie to było jednocześnie zapowiedzią nowej kategorii w  konkursie Kryształowe Pióra – Onkologia, która będzie obowiązywała od najbliższej edycji.

 
Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 
Zgłoszone prace były oceniane przez niezależne jury, pod kątem oryginalności i pomysłowości, wartości zawartych informacji, zgodności z tematem i ich znaczenia dla szerokiej grupy odbiorców oraz wpływu na zmianę postawy wobec schorzeń wymienionych w poszczególnych kategoriach.

 
W kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” w skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki (Krajowy Konsultant ds. Geriatrii), Redaktor Dorota Romanowska (Newsweek Polska – ubiegłoroczna finalistka konkursu) oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

 
W jury oceniającym prace w kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” znaleźli się Prof. dr hab. med. Leszek Czupryniak (Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego), Redaktor Zbigniew Wojtasiński (ubiegłoroczny laureat konkursu) oraz Katarzyna Urbańska. W kategorii „Depresja – przełamać tabu” w gronie jury zasiedli: Prof. dr hab. med. Janusz Heitzman (Kierownik Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie), Redaktorzy Bartłomiej Kuraś i Konrad Oprzędek (Gazeta Wyborcza – Kraków) – finaliści ubiegłej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

Od początku ideą konkursu jest promowanie i wyróżnienie aktywności dziennikarzy, którzy zwiększają społeczną świadomość na temat zagrożeń związanych z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak choroby układu krążenia, cukrzyca  oraz depresja, a także którzy dzięki swojej pracy przyczyniają się do zdrowotnej edukacji Polaków, propagowania aktywnego stylu życia, a także lepszego zrozumienia korzyści płynących m.in. z profilaktyki i wykonywania regularnych badań kontrolnych.

 
Uroczystość była okazją do spotkania wybitnych polskich ekspertów w dziedzinie kardiologii, cukrzycy i psychiatrii oraz przedstawicieli środowiska dziennikarskiego.

 
Dziennikarstwo jest zawodem społecznego zaufania, dlatego praca ta jest niezwykle ważna i odpowiedzialna. Dzięki dziennikarzom możliwe jest dotarcie do szerszej grupy odbiorców i edukacja Polaków m.in. w zakresie istotnej roli jaką odgrywa profilaktyka. Podkreślali to zgodnie eksperci, którzy oceniali zgłoszone prace. Media przyczyniają się do zmian nastrojów, poszerzają wiedzę, wpływają na przekonania, sposoby zachowań, a także na styl życia. Dlatego tak istotne jest by stale o zdrowiu mówić i pisać, mimo iż czasem wydaje się, że temat jest już wyczerpany. Rolą dziennikarza jest przedstawić zagadnienie w sposób oryginalny – ciekawy dla czytelnika a przede wszystkim merytoryczny.

 
Konkurs „Kryształowe Pióra” jest organizowany przez firmę Servier Polska we współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym, Polskim Towarzystwem Diabetologicznym, Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym oraz Dziennikarskim Klubem Promocji Zdrowia.

0 replies on “VIII edycja Konkursu Kryształowe Pióra rozstrzygnięta!”